Форум сайтa pvz.in.ua

Вітаємо Вас на нашому форумі!
Сьогодні: 15 вересня 2019, 21:16

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]
Створити нову тему Відповісти  [ 13 повідомлень ]  На сторінку 1, 2  Далі
Автор Повідомлення
 Тема повідомлення: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:19 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
Зображення
Хочу представити Вам невеличкий таймлайн, котрий написав вже давно, але розкопав в своїх архівах нещодавно!

Отже, точка біфуркації цього ТЛ, це вересень 1653 року. Йде облога польсько-валашсько-молдовським військом Сучавської фортеці, де обороняється загін козаків на чолі з старшим сином гетьмана Богдана Хмельницького - Тимофієм. В реальній історії від випадковості гетьманич отримав поранення від якого невдовзі помер. В цій ж альтернативі пропоную цю випадковість не скасувати, а відстрочити. Тиміш міг зважити складність ситуації та вирішити прорватися до батькового війська під Жванець...А залишившись живим він з майже 100% ймовірністю після смерті старого Богдана став би новим гетьманом, замість свого молодшого брата Юрія.

Загалом, менше вступу більше ТЛ!

Критика, доповнення вітаються з аргументаціями. І зважайте, що після смерті Богдана в 1657 році все піде набагато іншим шляхом, ніж в реалі!

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:26 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
1653

17 серпня-10 вересня
- Облога військами союзу Валахії, Трансільванії, Молдови та Польщі Сучави, де боронилися війська наказного гетьмана війська запорозького Тимофія Хмельницького. Завершилася проривом останніх з обложеного міста на Поділля.

12 вересня – 15 грудня
- Жванецька облога між козацько-татарським та польським військом. Завершилася укладанням однойменного мирного договору між козаками та Річчю Посполитою, який дублював Збаражський договір 1649 року.

1654

8 січня
- Укладання Переяславського договору між козаками та Московським царем. У результаті між гетьманським та царським урядами укладено воєнно-політичний союз двох держав – Війська Запорозького та Царства Московського

Червень
-Взяття низки міст військами І.Золотаренка(Новий Бихів, Гомель, Печерськ, Чауси)

Липень
- Укладання союзного договору між Польщею та кримським ханом.

5 липня-23 вересня
- Облога московською армією Смоленська. Завершилася здачею міста поляками.

24 серпня
-Розгром литовських військ під Шкловим.

Серпень – листопад
Облога Вітебська царським військом на чолі з воєводою В. Шереметьєвим. 22 листопада в результаті 2-х денного штурму місто було здобуте.

29 серпня – 26 листопада

Перша облога Старого Бихова 8 тис. корпусом полковника І. Золотаренка, котра завершилася невдачею та значним втратами серед козаків.

8 грудня
З’єднання кримського та польського війська під Брацлавом.

1655

10 січня
Взяття в облогу міста Умані, де оборонявся полковник І.Богун.

19-22 січня
Битва в долині річки Багва біля ф.Охматів. Не дивлячись на більш удачливий хід бойових дій для козацького війська, не вдалося добитися розгрому коронного війська, котре відійшло назад.

Липень
Початок вторгнення шведських військ у Польщу, названу «Шведським потопом».

31 липня
-Взяття московською армією міста Вільно.

17 серпня
-Укладання Кейданського договору про унію Швеції і Литви.

Літо-осінь
-Зайняття козацькими військами Б.Хмельницького більшої частини зах.України.

1656

17 травня
Московське царство оголошує війну Королівству Швеція.

18 липня

Московські війська взяли Динабург.

14 серпня
Московити захопили Кокенгаузен.

Серпень-жовтень
Московські війська взяли в облогу Ригу, але змушені були відступити.

24 жовтня
Віленське перемир’я. У м. Вільно між Річчю Посполитою і Московською державою укладено перемир’я. Представників Гетьманщини не допустили до переговорів.

1657

Січень - серпень
“Польський похід” Тимофія Хмельницького. Похід був ініційований Трансільванським князем Юрієм ІІ Ракоці. За 6 місяців походу союзні трансільвансько-козацькі війська захопили багато польських міст(Люблін, Варшава, Замостя, Берестя), Але підтримка яку поляки отримали від решти католицького світу, смерть гетьмана Богдана І Хмельницького та загальні протиріччя між союзниками призвели до загальної невдачі після початкових успіхів. Тимофій після взяття Берестя відділився від семигородського війська та попрямував на Чигирин, коли отримав звістку про смерть батька. Трансільванський князь був розгромлений польським військом під Чорним Островом і лише великий викуп та відречення від претензій на трон Речі Посполитої врятували князя.

5 серпня
Смерть гетьмана Богдана І Хмельницького

13-19 вересня
Старшинська рада в Чигирині. Новим гетьманом обирається син Богдана - Тимофій. Відомий, як Тимофій І Рудий.

24 жовтня
Зважаючи на загальну втомленість гетьманщини від майже 10 років війни та наявності внутрішньої опозиції, прийнято рішення підтвердити Переяславські статті укладені майже 4 роки до цього.

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:29 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
1658

14 березня
Укладання Брацлавського перемир’я між Річчю Посполитою та Гетьманщиною, терміном у 3 роки.

28 травня - 28 вересня
Повстання Барабаша. Повстання викликане різкою опозицією новому гетьманові – Тимофію. Найважливішими причинами вважають:
1) Підтвердження Переяславських домовленостей 1654 року, з встановленням чіткого козацького реєстру в 40 000 чоловік, що спричинило невдоволення майже 20 000 козаків, котрі не потрапили до реєстру, а отже направилися на Січ та виступили ядром повсталих;
2) Різке не сприйняття спадкової передачі булави у козацькій державі, де споконвіку влада була виборна;
3) Загальний антагонізм «січовиків» та «реєстровців».
Існують свідчення, що Барабаш виступив будучи впевненим, що переважна більшість старшин та московський цар підтримає повсталих. Однак, повстання було розгромлено в результаті битви під Полтавою 26-28 червня 1658 року. Барабаш загинув в бою, а близько 5 000 полонених повсталих за наказом гетьмана було страчено та човнами спущено вниз по Дніпру до Січі.

Літо-осінь
Ряд арештів та страчень козацької старшини (Пушкар, Чорнота, Лісницький та ін..) за наказом гетьмана у підозрі в змові з Барабашем.

1659

Літо
Великий набіг татар на Правобережжя.


20 - 30 листопада
Посольство князя Бутурліна до Чигирина з вказівкою гетьману виступити на боротьбу проти польського короля в наступному році. Посольство було холодно зустрінуте гетьманом та не надано ніякої відповіді окрім “побажань здоров’я його царській милості”.

1660

20 лютого
Мирний договір між Швецією та Польщею. Остання відразу розпочинає бойові дії проти Московського царства.

Березень - липень
3-й Молдовський похід. На престол в Яссах зійшов Станіслав Лупул, син Василя та брат Розанди, дружини гетьмана Тимофія.

14 квітня
Бій під Гродно. Розгром московського корпусу воєводи Шереметьєва.

2-13 травня
Польска дипломатична місія в Чигирині. Польське посольство отримало впевнені завірення гетьмана Тимофія про дотримання умов Брацлавського перемир’я, що знімало загрозу з півдня для коронного війська та відкривало шлях на Смоленськ.

Літо
Взяття польськими військами ряду міст в Білорусі(Ліда, Мінськ, Бобруйськ)

Липень-Серпень
Татарський набіг на Лівобережну частину гетьманщини. Великий татарський відділ розбитий під Полтавою.


14 жовтня
Корсунські статті. Оголошені спочатку на старшинській раді, а згодом на Генеральній раді(за свідченнями на ній було до 15 000 козаків різних полків), статті містили ряд положень щодо влади гетьмана, династичної наслідності гетьманської булави та старшинських прав. Історики вважають ці статті зачатком Руської конституції.

1661

Зима 1660/61
Дипломатичні чвари між Чигирином та Москвою у звязку з вкрай несприятливим для останньої ходом війни проти Речі Посполитої та небажанням гетьмана розривати перемиря з королем.

31 березня
Указ Тимофія про мобілізацію козацьких полків та загального збору в Білій Церкві.

14 квітня
Мілош Радіч, сотник особистої охорони гетьманської сім’ї отримав завдання набрати полк найманців з сербів, волохів, угорців та ін. За задумом дане формування на ряду з полком Чорних козаків стане елітою козацького війська. В жовтні того ж року Радіч представив полк чисельністю в 853 чоловіка. В документі формування називалося - Сердюцькій охоронній полк Його гетьманської Величності.

Літо-осінь
Маневрування московського та польського війська на Смоленщині. Тричі місто облягалося і тричі відступало назад. Козацьке військо мляво мобілізувалося та стягувалося до Білої Церкви. Запорожцям вдалося розбити авангард татарської орди на своїх землях ще на початку їх походу, чим відвернули грабіжницький набіг на гетьманські землі.

29 вересня
Смерть від чуми господаря князівства Молдова - Станіслава Лупул, шуряк Тимофія. Новим господарем обирається молдавський боярин Еустратій Дабіжа.

23 жовтня
Підбурюваний тестем(Василь Лупул) та дружиною, гетьман веде відмобілізоване військо козаків в 4-й Молдовський похід(23 жовтня 1661 - 7 січня 1662). 30 листопада під Сороками молдовсько-татарське військо після короткої сутички відступило до Бендер. Весь грудень йшла облога цієї фортеці, аж доки не втрутилась Отоманська порта(прийшов 20 000 корпус турків Мехмед-паши). 7 січня 1662 року укладено договір по якому гетьман визнавав Дабіжа новим господарем Молдови та зрікався власних претензій на престол князівства, аби уникнути війни з Портою.

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:32 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
1662

20 лютого
Угода про спільні дії козацько-московських військ в Білорусі проти коронних військ.

13 березня
Відкриття монетного двору в Чигирині. Розпочалася чеканка перших мідних монет Гетьманщини. На реверсі була зображена шабля, а на аверсі герб роду Хмельницьких.

30 березня
Зміна генерального писара. Замість Івана Виговського який був з самого початку повстання на цій посаді, поставлено Якима Сомка, рідного дядька Тимофія.

Травень - вересень
Кампанія в Білорусі. Військові акції козацького війська на білоруських землях Речі Посполитої.

3 червня - 19 липня
Облога Бобруйська. Облога та захоплення міста були найвизначнішими подіями кампанії 1662 року козацьких військ.

2 серпня
Захоплення корпусом І. Сомка Мінська.

19 серпня
Бій під Молодечним. Гетьманське військо втратило понад 4 000 чоловік та змушене було відійти аж до Бобруйська, залишивши також і Мінськ.

31 серпня
Після 4 місяців облоги царське військо захоплює Оршу та знімає загрозу Смоленську.

31 жовтня
Вторгнення польського війська на східне Поділля, що спричинило спустошення ряд пограничних міст. Полковник І. Богун спробував зупинити ворога під Брацлавом, але був розбитий.

1663

Квітень-липень
Подільська кампанія козацького війська. Було захоплено Летичів, Камянець-Подільський, Червоногрод. Контроль над воєводством пробуде до підписання перемир’я.

16 вересня
Відкриття казенної зброярні в Чигирині. В наступні 14 років дана мануфактура буде забезпечувати від ⅓ до ½ потребностей гетьманського війська в вогнепальній зброї.

18 вересня
Арешт генерального писара Якима Сомка. Його звинуватили в таємних зв’язках з королем Польщі, проте чітких доказів цьому не було. Через 10 днів, за наказом гетьмана Я. Сомка було страчено.

21 вересня
Призначення Павла Тетері на генерального писаря. Після арешту Я. Сомка виконував його обов’язки одночасно залишаючись генеральним суддею, однак після його страти був призначений остаточно на чолі генеральної канцелярії гетьмана.

22 жовтня
Зайняття відділами полковника Богуна фортеці Кременця на Волині. Дана військова операція була завершальною в кампанії 1663 року.

1664

Квітень-травень
Польний гетьман Єжи Любомирський з відділом в 12 000 захоплює Кременець та в бою під Сатановим розбиває Вінницький та Брацлавський козацькі полки під командою Івана Богуна. Козацький ватажок важко пораненим потрапив до полону, а вже 29 червня в Варшаві привселюдно був страчений.

Літо-осінь
Галицька кампанія. 40 000 козацьке військо на чолі з Тимошем Хмельницьким здійснює похід на Руське воєводство. Попри захоплення кількох міст(Збараж, Зборів, Бучач та ін..), оволодіти столицею воєводства – Львовом, не вдалося.

2 вересня
В бою під Могильовим розбите царським військом, військо великого гетьмана коронного Станіслава Потоцького.

Осінь
Початок великої епідемії чуми в гетьманщині, на деяких територіях Речі посполитої та Московії. За більш, як пів року за деякими даними, в Гетьманщині загинуло понад 100 000 чоловік. Козацьке військо залишає Руське воєводство.

1665

8 квітня
Андрусівське перемир’я. Укладання перемир’я між королем Речі Посполитої та Московським царем Олексієм Михайловичем терміном на 13 років. Як і з Віленським перемир’ям козацьку сторону не було запрошено, що викликало бурю злості у гетьмана, як результат дану угоду козацька сторона проігнорувала, а вже 14 червня розбила великий польський відділ під Острогом.

Літо-осінь
Кампанія на Волині. Розбивши під Острогом поляків козацьке військо швидко опановує Волинське воєводство. Спроба вторгнення з Білорусі була зупинена стародубським полковником Олександром Остряненим. Втративши час литовці відійшли назад.

11 вересня
Новим Молдовським господарем стає Георгій Дука, якого підтримувала не тільки Порта, а й український гетьман Тимофій, котрий мав власні плани щодо князівства.

13 листопада
Луцьке перемиря. У результаті невдач у боротьбі з козаками польська сторона відправила до Луцька, де перебував гетьман, мирову делегацію, яка уклала окрему угоду крім тієї що була підписана пів року тому в Андрусові. Згідно неї відновлювалася Зборівська угода 1649 року з поправкою на суверенність та спадковість козацького гетьмана. Фактично це легітимізувало рід Хмельницьких, як суверенних правителей.

Осінь
Новий спалах чуми в Україні. Особливо постраждала столиця гетьманщини - Чигирин. В результаті пошесті помирає Розанда(дружина Тимоша), Олеся Хмельницька(дочка гетьмана; 1658-1665), Генеральний писар Павло Тетеря.

30 листопада
Призначення Петра Дорошенка новим Генеральним писарем. До моменту обрання був Генеральним осавулом у Павла Тетері.

13 грудня
Створення Карантинної дружини на чолі з німецьким лікарем - Теодором Фляйхером. Задачі цієї дружини було забезпечення встановлення карантинних зон в місцях появи смертельних хвороб, лікування та допомога хворим людям, зменшення географії поширення епідемії.

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:33 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
1666

Травень-червень
Козацька допомога Молдавському господарю Георгію Дуку у його боротьбі з претендентом на княжий престол Олександром Ільяшом.

Літо
Великий набіг татар на Правобережну Україну завершився двух денним боєм під Браїловим, в котрій татарське військо зазнало поразки.

13 вересня
Відкриття у Чигирині шпиталю, що стане найбільшим в тогочасній Україні. Невдовзі буде відкрито медицинську школу при шпиталі, що дасть початок розвитку медицинської науки. При захоплені міста турками в 1677 році, приміщення шпиталю в “Великому місті” Чигирина було єдиним не знищеним так як його цінність розумілася навіть ворогом.

1667
Березень
Дипломатичний скандал. Московське посольство на чолі з Ромоданським не було прийняте Тимофієм Хмельницьким. Це дуже погіршило відносини двох монархів. У Москві почали задумуватися про можливість війни проти гетьмана.

Весна-літо
Набіг на Україну кримсько-татарської орди

Жовтень
Взяття запорожцями під проводом кошового отамана Івана Рога фортеці Арбат та спустошення ряду татарських поселень.

1668
Квітень
Дипломатична місія Генерального бунчужного Д. Многогрішного до Москви. Основне завдання: вирішити всі суперечності з московською стороною(питання міждержавних взаємин, питання торгівлі, питання спільної боротьби проти кримського хана)

16 вересня
Зречення Яном ІІ Казимиром польського престолу. Він повернувся до Франції, де приєднався до єзуїтів і став абатом у монастирі св. Мартіна в Невері.

1669
Літо
Похід Запорожців на землі Порти. Найбільший похід за останні кілька десятків років.

29 вересня
Обрання Міхала Корибут Вишневецького новим королем Речі Посполитої. Новий король був представником старого князівського роду Вишневецьких, гербу Корибут. Син Яреми Вишневецького, правнук Дмитра Байди Вишневецького.

16 жовтня
Весілля гетьмана Т.Хмельницького та доньки канівського полковника(з грудня цього ж року генеральний хорунжий) Якова Лизогуба, Євдокії.

Листопад-грудень
Дипломатична місія Генерального хорунжого І. Самойловича до Варшави. У результаті довготривалих перемовин було досягнуто угоди спільно протистояти туркам в разі війни. Також було підписано мирну угоду по результатам війни початої ще Богданом Хмельницьким в 1648 році. Згідно мирного договору Річ Посполита визнавала гетьманську владу і суверенність на територіях колишнього Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств. Також відбувся поділ Подільського воєводства: Камянецький і Летичівський повіти переходили під владу Гетьманщини, а Червоногородський під владу Корони.

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:36 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
1670

Січень

Дипломатична місія Отоманської Порти до Чигирина у звязку з минуло річним походом Запорожських козаків на землі Порти. Послів прийняв Генеральний писар Д. Дорошенко та сповістив турецьке посольство, що він від імені Ясновельможного пана гетьмана розбиреться з цим “лихом” та покарає винних.

Весна
Початок Селянської війни під проводом Степана Разіна. Повстання відбувалося на території Московського царства. Закінчилось перемогою царських військ над козацько-селянськими загонами повсталих. Влітку до Чигирина таємно прибули посланці від С. Разіна з проханням допомоги, зважаючи на те що Гетьманщина була козацькою державою та мала певні суперечності з царем. Тимофій погодився підтримати повсталих силами запорожців. Для цього були зроблені відповідні заходи(виділення грошей, провіанту, зброї) та на момент коли все було готово повстанців було розбито під Симбірськом. Всі заходи були скасовані, проте про них стало відомо цареві, що ще більше підірвало відношення двох держав.

Літо
Набіг Кримських татар на Лівобережну Україну. Набіг був здійснений блискавично та доволі вдало. Загони, котрі були вислані проти орди здебільшого були розбиті.

30 жовтня
Народження Марії Тимофіївни Хмельницької, доньки гетьмана Т .Хмельницького та Євдокії Хмельницької(дів. Лизогуб). Під час пологів Євдокія Яківна померла.

19-29 листопада
Облога та захоплення турецької твердині Ачі-Кале(Очаків). Після скасування походу на поволжжя на допомогу Степану Разіну, готове до походу військо запорожців було спрямоване в похід на турків. Проте після минулорічного походу в гирлі Дніпра були підготовлені фортифікаційні споруди для унеможливлення виходу запорожців у Чорне море. З 19 листопада на протязі 10 днів йшла облога цієї фортеці, котра вартувала життя не однієї сотні козаків. Падіння фортеці стала останнім актом цього походу. Знекровлені запорожці забравши все цінне повернулися на Січ.

1671

23 квітня
Відкриття в Глухові першої суконної мануфактури німцем Мануїлом Брандтом.

20 липня
Початок Першої українсько-турецької війни. Дана війна з деякими перервами тривала 30 років та завершилася перемогою Гетьманщини.

2 серпня - 30 вересня
Облога Кам’янця-Подільського турецько-татарським військом. 29-30 вересня козацька армія(35 000) на чолі з гетьманом Тимофієм прийшла на допомогу гарнізону. Розбивши в кривавому 12 годинному бою турків і татар місто було деблоковане.

25 жовтня
Повторне взяття запорожцями фортеці Ачі-Кале. Серед запорізського війська були Іван та Богдан Незнані(псевдоніми синів-близнюків гетьмана Тимофія), котрі перебували на січі вже 6 років.

1672

Березень
Дипломатична місія Генерального писара Петра Дорошенка до Варшави. У зв’язку з минулорічними бойовими діями проти Отоманської Порти козацька сторона хотіла отримати завірення від польської в дотримання укладеної угоди. Від Корони було отримано завірення в дійсності укладеної раніше угоди.

19 квітня – 3 червня
Перша Хотинська кампанія. 30 000 козацьке військо зібравшись біля стін Камянця відправилась до турецької фортеці – Хотин. 5-тижнева облога завершилася 2 невдалими штурмами, а після звістки про набіг татар на Правобережжя, облога була знята.

20 липня
9 тис. польський відділ під проводом Коронного гетьмана Яна Собеського розбиває 20 тис. корпус Кара-Мустафи під Снятином.

Осінь
Галицька кампанія турецького війська. Зібравши все військо та зважаючи на розгром авангарду на Буковині і козацької невдачі під Хотином, Мехмед ІV приймає рішення розбити спочатку польське військо в Галиччині, а після козацьке на Поділлі. Кримському хану Селіму Гераю доручалося постійно тривожити південні кордони Гетьманщини, не даючи змогу козацькому війську прийти на допомогу полякам.

9 жовтня
Бій під Монастирищем. Кримсько-татарське військо Селім Герая було розбите козацькими полками під мурами цього старого міста. І хоч бій був переможний проте татари виконали основну свою задачу – відволікли козацькі полки від Галичини.

20 жовтня
Бій під Бучачем. Польське військо Яна Собеського через власну малу чисельність була розбита турецьким військом Мехмеда IV. Втративши половину війська вбитими та полоненими з рештками коронний гетьман з рештками відійшов до Львова.

23 жовтня – 23 листопада
Друга Хотинська кампанія. Залишивши значну частину полків на південній Київщині та східному Поділлі, гетьман на чолі 22 000 війська направився на другу спробу здобуття Хотинської твердині. Проте ранні морози та неготовність і вимученість війська не дало змогу провести вдало і дану кампанію. Дізнавшись про Львівський мир, гетьман відвів військо до Камянецького замку.

30 жовтня – 13 листопада
Облога Львова. 2-х тижнева облога Львова турецьким військом, що закінчилося підписанням Львівського миру. Згідно з ним польська сторона припиняла будь які військові дії проти Османської імперії на боці Т. Хмельницького; за зняття облоги з Львова виплачувала в одно тижневий строк контрибуцію; щорічно мала платити данину султану в розмірі 22 000 злотих.

1673

Квітень
Польський коронний сейм не ратифікував Львівський мир та оголосив «посполите рушення». Варшава отримала фінансову допомогу від Папи Римського та Імператора Священної Римської імперії. На вересень коронний гетьман Ян Собеський мав у своєму розпорядженні 25 000 польського та 17 000 литовського війська.

Липень-вересень
Облога Камянця турецьким військом. В фортеці та таборі неподалік перебувало 6 000 козаків під загальним командуванням полковника Грозденка. В таборі під Дунаївцями стояло гетьманове військо(25 000) та очікувало коронного війська.

8 вересня
Поблизу Чорткова зєдналося польське та литовське військо. Через кілька днів в Заліщиках військо переправилося на інший берег Дністра та направилося до Хотина, перетинаючи дорогу постачання турецького війська.

16 вересня
Зняття облоги з Камянця. Турецьке військо(60 тис. Турків, 20 тис. Татар, 5 тис. Молдован та стільки ж волохів) відійшло до Хотина, де розташувалося в двух таборах готуючись відбити атаки з двох сторін.

21 вересня
Гетьман не втрачаючи часу відправив передовий загін під командування І.Самойловича слідом за турками під Хотин, а сам на чолі основного війська(20 000) в районі села Ленківці переправився через Дністер та пішов на захід до зєднання з коронним військом

24 вересня
Бій під Хотином. Сконцентрувавшись на південному березі Дністера союзні війська мали чисельну перевагу над ворогом, котрий розділив свої сили навпіл. Стрімкий наступ з двох напрямків та не довгий опір призвели до розгрому ворожого війська. Інша частина, що стояла перед в кілька разів меншим загоном Самоловича, побачивши панічну втечу турецьких полків, покидавши зброю, намагалися врятуватися втечею. Союзникам дістався весь обоз османського війська, гармати, безліч хоругв. Фортеця Хотин була добута в той самий день.

26 вересня – 17 жовтня
Наради в Хотині(«Стояння» в Хотині). Після блискучої перемоги над османським військом, яке сучасники порівнювали з давнім Хотинським боєм 1621 року, відбулася нарада в керманичів союзного польсько-литовсько-козацького війська. Коронний гетьман Ян Собеський був готовий продовжувати кампанію проти турків в Молдовському князівстві, однак він хотів бути певним в успіху та не повторити долі Станіслава Жолкевського(Битва при Цецорі). Тому пропонував спочатку довідатися стан турецького війська, ситуацію в Молдовськім князівстві і лише тоді приступати до операції. Гетьман литовського війська спочатку підтримував позицію Собеського, однак уже на наступних нарадах враховуючи невдоволення та небажання подальшого продовження бойових дій власної шляхти, виступав за припинення будь яких активних дій цього року та повернення війська по домівкам. Гетьман Тимофій виступав від початку та до кінця прихильником агрессивного плану дій вступаючи таким чином в конфлікт з польсько-литовськими гетьманами, що вже в часи коли Собеський буде королем відіграє неабияку роль. В решті решт було прийнято рішення про вторгнення в межі Молдови лише польського(і то без німецької піхоти котру розпустили через брак грошей) і козацького війська. Литовський гетьман завернув своє військо назад до Литви.

17 жовтня – 18 листопада
Молдовська кампанія. 18 000 польського та 20 000 козацького війська увійшли в межі князівства з півночі зі сторонни Хотина та облягли Сучаву, де оборонялися всього лиш 6 000 турків та 4 000 молдован на чолі з Хаси-беєм. Після невдалого штурму 30 жовтня, союзне військо залишило на облозі невелику частину війська на чолі з козацьким полковником І. Самойловичем, а самі відправилися до Ясс, котре здобули 3 листопада. 17 листопада Ян Собеський отримав звістку про смерть короля Речі Посполитої Міхала Корибут Вишневецького, що послугувало припиненню військової кампанії та повернення польського війська на батьківщину. Тиміш невдовзі також залишив Молдову та повернувся в Гетьманщину.

10 листопада
Смерть короля Речі Посполитої - Міхала Корибут Вишневецького.

1674


Січень
Обрання коронного гетьмана Яна Собеського – новим королем Польщі, під іменем Яна ІІІ Собеського(1674-1696)

Травень-вересень
Козацько-польська кампанія в Молдові. Завершилася перемогою союзного війська та приходу до влади лояльного гетьману Георгія Дуку.

Літо-осінь
Епідемія чуми в Стамбулі. Одна з причин пасивності цього року Отоманської Порти у війні проти Гетьманщини та Речі Посполитої.

1675
Січень
Невдала спроба знищення Кримськими татарами Січі.

Весна-літо
Спустошливий рейд запорожців на Крим.

Літо-осінь
Турецьке військо розбиває козацько-молдовське військо в бою біля Ясс. Князя Георгія Дуку замінюють на молдовського боярина Антона Росетті.

17 вересня
Укладання миру між Річчю Посполитою та Османською імперією.

Жовтень
Дипломатична місія генерального хорунжого Івана Самойловича до Москви. Гетьман вирішив долучити Москву до боротьби проти Османської імперії у зв’язку з сепаратним миром нового короля Яна Собеського.

1676
29 січня
Смерть московського царя – Олексія Михайловича. Новим царем став Федір ІІІ Олексійович(1676-1682)

Весна
Спустошливий Запорозький набіг на османське місто Синоп.

Червень
Прибуття 5000 загону московського війська до Києва для допомоги козацькому війську.

1677


Травень-вересень
Чигиринська кампанія. Кульмінаційна військова операція 30-ти річної війни Османської імперії та Гетьманщини(1671-1701). 15 000 козаків та сердюків обороняли місто та табір у Чигирині впродовж кількох місяців, аж до випадкової смерті від осколку турецького ядра – гетьмана Тимофія, 16 вересня 1677 року. В ніч на 3 жовтня козацький гарнізон прорвався через порядки турків та зєднався поблизу з Черкасами з основним військом.

16 вересня
Смерть під час облоги Чигирина гетьмана Тимофія Хмельницького. Новим гетьманом в грудні цього ж року обраний старший син Тимофія – Іван(1677-1681).

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 26 листопада 2017, 14:38 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
На даний момент це все! Є чернетки по наступному періоду, не кажучи вже про загальний задум, але це лише після обговорення цієї частини, періоду правління Тимофія!

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 01 грудня 2017, 22:05 
Офлайн
Ланковий

З нами з: 21 січня 2015, 14:08
Повідомлення: 34
Reputation points: 0

Add reputation pointSubtract reputation point
Приємно бачити, що колега займається зараз тим же періодом, що і я, але хочеться покритикувати колегу

14 березня
Укладання Брацлавського перемир’я між Річчю Посполитою та Гетьманщиною, терміном у 3 роки.
Як згідно з ним проходить українсько-польський кордон?

з встановленням чіткого козацького реєстру в 40 000 чоловік
Згідно с Березневими статтями реєстр – 60000 чоловік. Навіщо гетьманському уряду його зменшувати?


Різке не сприйняття спадкової передачі булави у козацькій державі, де споконвіку влада була виборна
В РІ обрання Юрася пройшло гладко. Проблеми почалися після захоплення булави Виговським. В ЦАІ гетьманом буде Тімош, який має авторитет у війську, тому Виговський не буде інтригувати проти нього, обмежившись роллю Ришельє.

Бій під Гродно. Розгром московського корпусу воєводи Шереметьєва.
Тут я хотів би побачити як дійшли до такого життя. В РІ поляки змогли перейти у контрнаступ у Білорусі тільки після Оливського миру зі Швецією. А розгром Шереметьєва під Чудновим – результат дій Юрася


дотримання умов Брацлавського перемир’я,
Польська перемога не відповідає інтересам України. Поляки нічого не забули і нічому не навчились.

Відкриття монетного двору в Чигирині. Розпочалася чеканка перших мідних монет Гетьманщини. На реверсі була зображена шабля, а на аверсі герб роду Хмельницьких.
Скоріш за все монетна система України буде аналогом Польської – грошові системи того періоду дуже інертні. Продублюю свій текст для Світа українських Романових
Цитата:
По мере экономического возрождения и роста торгового оборота перед Короной стали вопросы развития денежной системы. Денежная система Украины прямо наследовала польской. Основной монетой, которая обращалась на территории Украины, был грош. Также в обращении находились и производные от гроша номиналы, такие как чех (1,5 гроша). Используемые в то время в Восточной Европе технологии не позволяли производить массовую чеканку крупных номиналов. Чеканка монеты началась в 1665 году на созданном в Киеве монетном дворе. В правление Ивана I чеканились следующие монеты: чех (1,5 гроша), грош и шеляг (1/3 гроша), аналогичные польским аналогам. В качестве основной счетной единицы использовалась гривна, равная 48 грошам. То есть денежная система была следующей: 1 гривна = 32 чехов = 96 грошей = 144 шеляга. Талер, первоначально равный 3 польским злотым (90 грошей) приравнивался к 1 гривне 42 грошам.Зміна генерального писара. Замість Івана Виговського який був з самого початку повстання на цій посаді, поставлено Якима Сомка, рідного дядька Тимофія.
Цілком можливе, але не бачу підстав.


Без катастрофи під Чудновим і переходу Юрася на бік Польщі війна закінчилася би у 1661 годі поразкою Польщі – к цьому моменту вона остаточно видихалася


Відкриття казенної зброярні в Чигирині.
А не є це безпідставним прогресорством?


Галицьке воєводство
Руське же

Весілля гетьмана Т.Хмельницького та доньки канівського полковника(з грудня цього ж року генеральний хорунжий) Якова Лизогуба, Євдокії.
Розанда Лупул померла тільки у 1686 роціPS Треба перекласти українською Історію королівства русинів - Світ Українських Романових, але навряд чи я займуся цим до Нового Року


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 01 грудня 2017, 23:59 
Офлайн
Генеральний хорунжий
Аватар користувача

З нами з: 21 січня 2015, 10:42
Повідомлення: 937
Звідки: Луцьк
Reputation points: 2

Add reputation pointSubtract reputation point
Владислав
Як я і написав, цей ТЛ написав давно просто звів його докупи та хотів представити колегам на суд :D

Тепер стосовно Ваших зауважень:
1)
Цитата:
14 березня
Укладання Брацлавського перемир’я між Річчю Посполитою та Гетьманщиною, терміном у 3 роки.
Як згідно з ним проходить українсько-польський кордон?


За Гетьманщиною 3 воєводства(Київське, Чернігівське та Брацлавське) + кілька повітів Мінського та Смоленських воєводств!
2)
Цитата:
з встановленням чіткого козацького реєстру в 40 000 чоловік
Згідно с Березневими статтями реєстр – 60000 чоловік. Навіщо гетьманському уряду його зменшувати?

Ну тут виходив з того що частина козаків "випишуться" у звязку з повстанням а масове покозачення не надто добре зважаючи на козацькі привілеї. Тому подібна думка могла прийти в гетьманську голову!
3)
Цитата:
Різке не сприйняття спадкової передачі булави у козацькій державі, де споконвіку влада була виборна
В РІ обрання Юрася пройшло гладко. Проблеми почалися після захоплення булави Виговським. В ЦАІ гетьманом буде Тімош, який має авторитет у війську, тому Виговський не буде інтригувати проти нього, обмежившись роллю Ришельє.
В ТЛ я сильно не розписував але каталізаторами повстання буде 2 місця: Січ яка після смерті Б.Х. спробує підняти голову та Москва котра забажає певного ослаблення Гетьманщини задля її більшої поступливості та як результат поступової залежності! Тут хоч і йде перегукування з реалом, але умови різні і шансів у повсталих ще менше!
4)
Цитата:
Бій під Гродно. Розгром московського корпусу воєводи Шереметьєва.
Тут я хотів би побачити як дійшли до такого життя. В РІ поляки змогли перейти у контрнаступ у Білорусі тільки після Оливського миру зі Швецією. А розгром Шереметьєва під Чудновим – результат дій Юрася

Нууу, тут тема на окремий ТЛ! Хід бойових дій не сильно відрізнятиметься від реалу, а Оливський мир якраз в цей час підписувався(крім того підписання миру я переніс на лютий). Звісно я цей бій можу здвинути на 1-2 місяці вперед, але конкретно це ні нащо не вплине. А якраз відсутність бойових дій на території України приводить до появи Шереметьєва на іншому театрі, де його наздоганяє його карма. І на мою думку там не стільки вина Юраса як загальне провальне планування походу на 60-й рік!
5)
Цитата:
дотримання умов Брацлавського перемир’я,
Польська перемога не відповідає інтересам України. Поляки нічого не забули і нічому не навчились.

Тту я дивився на ситуацію очима Тимоша. Що у нас є: - Польща змучена 12 роками війни майже зі всіма своїми сусідами - Відносно свіжа Московія яка загартувалася в боях проти поляків 54-56 та Шведів 56-59; шансів у поляків як здається не надто багато передбачити успіхи речі складно, а виступити єдиним фронтом маючи 3 не вирішених фактори - безглуздо. Фактори: а) Найголовніший- польський союзник Кримський хан(в ТЛ він здійснює великий набіг в цей рік в Україну) б) Молдовське питання - у Тимоша Молдавія болюче питання, як родинного характеру так і репутаційне! в) Гнів на московські інтриги вчаси Барабашівського повстання не сильно гнали гетьмана вперед поперед батька в пекло!
6)
Цитата:
Відкриття монетного двору в Чигирині. Розпочалася чеканка перших мідних монет Гетьманщини. На реверсі була зображена шабля, а на аверсі герб роду Хмельницьких.
Скоріш за все монетна система України буде аналогом Польської – грошові системи того періоду дуже інертні. Продублюю свій текст для Світа українських Романових

До речі мав думку мати між 60-ми роками 17ст та 20-ми 18 проміжну валюту аж поки в 1720 не введуть гривню як гроші Русі.
7)
Цитата:
Зміна генерального писара. Замість Івана Виговського який був з самого початку повстання на цій посаді, поставлено Якима Сомка, рідного дядька Тимофія.
Цілком можливе, але не бачу підстав.

Підстав достатньо: підозрілість гетьмана на можливу зраду з боку Виговського на користь поляків(не секрет кому б симпатизував цей генеральний писар); московське лоббі також виступило б проти нього; зміна "канцлера" Гетьманщини перед важливою кампанією на кровного родича, "кумовство" у всій красі. Якось так.
8)
Цитата:
Без катастрофи під Чудновим і переходу Юрася на бік Польщі війна закінчилася би у 1661 годі поразкою Польщі – к цьому моменту вона остаточно видихалася

Поразки москалів 60-61 рр зведуть переваги царя нанівець!
9)
Цитата:
Відкриття казенної зброярні в Чигирині.

Можливо, хотів розбавити ТЛ трішки іншим змістом окрім політики та військових подій. Можете щось запропонувати з культури освіти та ін.?
10)
Цитата:
Галицьке воєводство
Руське же
Пардон, виправимся!
11)
Цитата:
Весілля гетьмана Т.Хмельницького та доньки канівського полковника(з грудня цього ж року генеральний хорунжий) Якова Лизогуба, Євдокії.
Розанда Лупул померла тільки у 1686 році

Це в реалі, а ту у нас є подія: "Осінь 1665
Новий спалах чуми в Україні. Особливо постраждала столиця гетьманщини - Чигирин. В результаті пошесті помирає Розанда(дружина Тимоша), Олеся Хмельницька(дочка гетьмана; 1658-1665), Генеральний писар Павло Тетеря."

_________________
"Деякі типи правди є брехнею, і саме вони користуються найбільшою популярністю." Джек Лондон


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Альтернативна Україна Тимоша Хмельницького
ПовідомленняДодано: 02 грудня 2017, 03:16 
Офлайн
Ланковий

З нами з: 21 січня 2015, 14:08
Повідомлення: 34
Reputation points: 0

Add reputation pointSubtract reputation point
За Гетьманщиною 3 воєводства(Київське, Чернігівське та Брацлавське) + кілька повітів Мінського та Смоленських воєводств!
тобто ми віддаємо Подільський, Волинський та Туровський полки? Гетьман на це не піде


частина козаків "випишуться" у звязку з повстанням
Спочатку ж було зменьшення, а потім - повстання


масове покозачення не надто добре зважаючи на козацькі привілеї. Тому подібна думка могла прийти в гетьманську голову!

у гетьманську голову не прийде ідея скорочувати свої збройні сили у військовий час

відсутність бойових дій на території України приводить до появи Шереметьєва на іншому театрі
де Московія отримує перевагу в живій силі


І на мою думку там не стільки вина Юраса як загальне провальне планування походу на 60-й рік
Шереметьєв розраховував на з'єднання з українською армією. З нею він отримує перевагу над польськими силами. Але Юрась вирішив укласти союз з поляками. І запустив тим самим Руїну.


Польща змучена 12 роками війни
Яка тільки що змогла витіснити шведів зі своєї території, хоча до цього шведський гарнізон стояв у Кракові. Треба розуміти, що в період з 1649 по 1657 рік у козаків є багатий досвід угод з Польщею, які провалилися.


До речі мав думку мати між 60-ми роками 17ст та 20-ми 18 проміжну валюту аж поки в 1720 не введуть гривню як гроші Русі.
У зв'язку з технологіями карбування головний номінал - грош. Більші номінали (Злотий, гривня, рубль, таляр etc.) є розрахунковими одиницями, яких нема у фізичному вигляді


Догори
 Профіль  
 
Відображати повідомлення за:  Сортувати за  
Створити нову тему Відповісти  [ 13 повідомлень ]  На сторінку 1, 2  Далі

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість


Ви не можете створювати нові теми у цьому форумі
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете додавати файли у цьому форумі

Знайти:
Вперед:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум PHPBB2 на MyBB2.ru, Также возможно создать форум бесплатно PHPBB3 на Getbb.ru
Український переклад © 2005-2007 Українська підтримка phpBB